'' Dhe njė prej shenjave tė Tij ėshtė qė prej jush krijoi pėr ju bashkėshortet tuaja, qė tė qetėsoheni pranė tyre, duke vėnė ndėrmjet jush dashuri dhe mėshirė. Me tė vėrtetė, nė kėtė ka shenja, pėr njerėzit qė mendojnė."(Kur'an)
     Na vizitoni nė Facebook
     :)
     30 kėshilla pėr tė bėrė gruan tuaj tė lumtur
     Si tė gėzosh bashkėshortin tėnd
     30 kėshilla, tė gėzosh me to bashkėshortin tėnd
     60 kėshilla pėr bashkėshorten muslimane
     A do humbisje gjė, o bashkėshort ?!
     Ajo nuk ia demaskon sekretet e tij
     Ajo zgjedh bashkėshort tė mirė
     Akti i martesės
     Burri im i dashur
     Cfare ėshtė Lumturia
     Ēfarė virtytesh ka njė myslimane devotshme bashkėkohore
     Cilėsitė e shokut tė jetės
     Dashuria e sinqerte dhe besa e dhene
     Dėgjueshmėria ndaj burrit
     Deshiron te jesh bashkeshort i mire ?
     Detyrat e bashkėshortes ndaj bashkėshortit
     Dhjetė faktorė pėr zhvillimin e dashurisė mes bashkėshortėve
     Disa keshilla perpara se te martoheni
     Pergjegjesite qe ka gruaja ne jeten bashkeshortore
     Disa rregulla pėr njė martesė mė tė lumtur
     Do te martohesh ? KUJDES
     Drejtuar burrit mysliman
     40 kėshilla bashkėshortit
     E dua nje vajze,familja se pranon.C'te bej ?
     FEJESA
     Genjeshtra ne martese
     Gruaja e menēur e pėrfiton burrin edhe nėse ai e urren
     Gruaja ime e dashur
     Gruaja, gruaja, gruaja
     Shembull pėr ne,Jusufi a.s
     Karakteristikat e burrit mysliman
     4 deshira per 4 gra Evropiane
     Dhjetė mėnyra pėr rritjen e lumturisė nė martesėn tėnde
     Kėshilla pėr motrat ndaj bashkėshortėve tė tyre
     Drejtuar femrės
     Lumturia bashkėshortore
     Kjo eshte Dashuria
     Konaku i shėndoshė, me vjehėrr e nuse tė devotshme
     Kur fillojne pergatitjet e vajzes per martese
     Leter dashurie,nje te ngjashme mund te shkruani edhe ju
     Llojet e burrave
     Lum per te dashuruarit(vetem per burrat)
     LUMTURIA BASHKĖSHORTORE SHKAK PĖR RUAJTJEN NGA SĖMUNDJET
     Martesa,gjysma e fese
     Dhurata e kurores (Mehri)
     Metoda praktike pėr ta fituar dashurinė e gruas
     Miku i panjohur nė mesin e motrės sime
     Mjete pėr ta pėrfituar burrin
     Mostolerimi i tė metave tė njeri-tjetrit
     Nena e mire e keshillon te bijen
     Metoda praktike pėr zgjidhjen e mosmarveshjeve bashkshortore
     Nese Allahu ma mundeson qe te kem nje vajze
     Nėse do tė niseni pėr udhėtim
     Nje burre i mencur
     Nje grua e keqe
     Njė grua e zgjuar
     Nusja-Helmi dhe vjehrra
     Obligimet e burrit ndaj gruas
     Omeri dhe kuptimi i familjes
     Parandalimi ėshtė mė i mirė se kurimi
     Pesėdhjetė kėshilla pėr jetė tė lumtur bashkėshortore
     Problemet e ēifteve ne martese
     Pyetėsor ndihmės pėr fejesė pa asnjė ngatėrresė
     Qė tė mė dojė burri im
     Shkencetaret,martesa eshte me e mire
     Shembulli i Muhamedit a.s
     Drejt nje fejese te suksesshme 1
     Drejt nje fejese te suksesshme 2
     Drejt nje fejese te suksesshme 3
     Si ta besh gruan te ndihet e dashuruar
     Si t'i kapėrcejnė bashkėshortėt problemet e pesė viteve tė martesės
     Libra
     Gjeja me e bukur ne bote
     Si t'ia fitosh zemrėn vjehrrės
     Sjellja e mirė ndaj burrit
     XHELOZIA
     Tė drejtat e Burrit dhe Gruas
     Themelet e nje martese te lumtur
     Llojet e problemeve bashkėshortore 1
     Llojet e problemeve bashkėshortore 2
     Teknika pėr zgjidhjen e problemeve 3
     Probleme te familjes 4
     Urtėsia e poligamisė
     Dasma, ceremonia e martesės
     Nje kasete boshe
     Problemet familjare dhe zgjidhja e tyre
     Viti i parė i martesės - Kėshilla tė arta
     Psikologjia e Burrit
     Vizato njė ėndėrr tė bukur pėr familjen
     Gatuaj duke permendur Allahun
     Arti i stisjes sė problemeve bashkėshortore
     Familja e sė ardhmes
     Helmi gjendet ne mendjen tuaj
     Shoqėrimi me vajza
     Spektakli i besimtares
     Normat e bashkėveprimit mes gjinive
     Besnikeria e nje ushtari
     Kėshilla tė posaēme pėr bashkėshorten
     10 kėshilla nė lidhje me bashkėshortin
     GĖNJESHTRA NDĖRMJET BASHKĖSHORTĖVE
     Mesatarja e arte
     Ndėrhyrja e familjes nė ēėshtjet bashkėshortore
     Studim:Cfare kerkon nje grua ?Vetem nje martese te begate
     Njė grua qė deshi ta mbysė fėmiun e saj(Mė qartė s'ka)
     Fshehtėsitė e martesės
     Kafe me kripė
     Bisedė me njė beqare
     Tė drejtat reciproke mes burrit dhe gruas
     Si ta mėsoj fėmijėn tė jetė kritik me filmat vizatimorė
     Hixhabi dhe civilizimi
     Marrėzia dhe Dashuria
     Porosia e prindit ndaj fėmijės gjatė martesės
     Ja ēfarė ėshtė Dashuria
     Tė dua si ditėn e parė
     Lexojeni sepse ėshtė shumė e bukur...
     Kuptimi real i tė qenurit bashkėshorte
     Marrėdhėnia ndėrmjet bashkėshortėve Njė perspektivė kuranore
     Si munden...
     VAJZA JOTE ĖSHTĖ BĖRĖ GRUA, A E BESON ?
     Dėgjo Kur'an
     Si mund tė realizohet vazhdimėsia e dashurisė
     KJO ĖSHTĖ E VĖRTETAPėr njė martesė tė lumtur - Nena e mire e keshillon te bijen


Disa këshilla që ia dha Umu Ijasi vajzës së vet:

 
-Duaje burrin me dëshirë, respekt dhe gëzim. -Mos shko ku nuk ka dëshirë dhe kurrë mos të të shoh të pastolisur ose të ndiejë erë të keqe.-Mbaja qetësinë kur ai fle. Bërja gati ushqimin, sepse ashtu dëshirojnë burrat. -Ruaja pasurinë, dhe edukoja fëmijët. -Kurrë mos e kundërshto, përveç kur ai (burri) vjen në kundërshtim. me urdhërat e All-llahut. -Ruaja sekretet dhe mos e hidhëro sepse po e hidhërove nuk do të mendojë mirë për ty.

 
2. Një nënë e cila e këshillon bijën e saj në natën e parë të martesës:

 
a. Mos u bë e pakujdesshme për pastërtinë e trupit sepse ajo sjell: -Shkëlqim në fytyrë dhe dashuri për burrin tend. -I parandalon sëmundjet dhe ta forcon trupin për punët e përditshme. b. Duhet ta takosh burrin tënd me buzëqeshje sepse : -dashuria është si një trup, shpirti i të cilit është buzëqeshja.

 
3. Një nënë e kohës së sotme e këshillon bijën e saj me fjalët: Ti je bërë gati për të filluar jetë të re, e cila është e ndryshme nga ajo që je rritur. Do të bëhesh gruaja e njeriut i cili nuk dëshiron të të ndajë me asnjë. Për të duhesh të jesh grua dhe nënë, bëre që të ndiehet se ti je gjithçka në jetën e tij. Mbaje mend se mashkulli është si një fëmijë i rritur, Fjala më e lehtë e thënë me ëmbëlsi mund ta bëjë të lumtur. Kjo është e ardhmja yte, familja yte e re të cilën do ta krijosh bashkë me burrin tënd. Nuk kërkoj që ta harrosh nënën, babanë, vëllëzërit dhe motrat, ngase ata asnjëherë nuk do të harrojnë ty. Gjithçka që dëshiroj është që ta duash dhe të jetosh me burrin tënd dhe të ndiesh e lumtur me të.

 
Disa këshilla për raportet nuse-vjehërr

 
-Bëhu e devotshme, në vetmi dhe haptas. -Mos e përdor metodën e përgojimit dhe shpifjes ndaj nënës së bashkëshortit tënd, pa dallim e bëre para burrit tënd apo prindërve tu. -Dije se burri e do nënën e vet, dhe ti nuk mundohesh që këtë dashuri ta nxjerrësh nga zemra e tij. Mos e lajmëro për të këqijat e nënës së tij. -Nëse tepër ndiesh e ngushtuar, shtoje përmendjen e fjalës: Më mjafton All-llahu dhe sa Kujdesës i mirë që është Ai. -Mos e ngrit zërin lartë kundër nënës së burrit, dhe ki kujdes nga fjala e pakontrolluar, sepse fjala e keqe e plagos zemrën dhe rëndë shërohet ajo plagë. -Ofendimi dhe sharja janë armë e gruas së dobët, jo e sigurt në vetvete, e mangët psikisht, ajo dëshiron që me atë metodë të ulët të arsyetojë ndonjë vepër të vetën. -Ktheje të keqën me të mirë. -Mos u bën gjeloze me nënën e tij. -Ruaju nga të tallurit me nënën e tij, nga komentet lidhur me veprat e saj, sepse ajo është nëna jote e dytë. -Nëse kërkon nga ti që t’ia kryesh ndonjë punë, mundohu që ta bësh në mënyrën më të mirë dhe pa bërë “uf”. -Dije se në të ardhmën dhe ti do të jesh ‘vjehërr’ , dije se ti t’ia bësh, do ta bëjnë edhe ty, e përfundimi i takon të devotshmëve. -Mos ia dërgo familjes sate fotografinë e jetës sate me vjehrrën. Duhet që të armatosesh me sabër dhe most të dal nga goja jote gjë, pos fjalëve të mira dhe falënderimeve. Ngase me falënderim mirësitë janë afatgjate, ndërsa sabri është çelës i zgjidhjes së problemit.

Sot:Deri nė kėtė moment, kjo faqe ka pasur 23 visitors (39 hits) Klikime.Zoti ju begatoftė :)

Profeti Muhamed a.s
ka thėnė:
“Gruaja mė e mirė ėshtė ajo
e cila kur e sheh tė gėzon.
Kur e urdhėron, tė bindet.
Dhe kur je nė mungesė
(nė udhėtim),
ajo tė ruan ty nė veten e saj
dhe nė pasurinė tėnde.”
-----------------------------
Dy gjera zgjidhin
edhe problemet
qe ne dukje jane te pazgjidhshme:
1-Te ndryshosh kendveshtrimin.
2-Te vendosesh
veten ne vend
te pales perballe.
Dy gjera sjellin zgjidhje:
1-Buzeqeshja
2-Heshtja
-----------------------------
Gjėja mė e rėndėsishme
qė mund te bėjė njė burrė
pėr fėmijėt e tij,
ėshtė te dojė nėnėn e tyre.
------------------------------
Mos mbani shpresa joreale
(Para martesės).
Njerėzit shpesh kanė
ide joreale
pėr burrin (gruan)
e ardhshėm tė tyre,
posaēėrisht pėrsosmėri
nė tė gjitha aspektet.
Kjo rrallė ndodh nė realitet
dhe mund tė sjell probleme
dhe shqetėsime tė panevojshme.
Ne duhet ta dimė se Allahu,
i krijoi njerėzit si qenie
tė papėrsosura,
qė do tė thotė se gjatė jetės
mund tė bėhen
shumė gabime.
Duke pasur parasysh
jopėrsosmėrinė e njeriut,
ne do tė jemi pėrzemėrsisht
tė befasuar dhe tė kėnaqur
kur burri /gruaja ėshtė
mė i/e mirė
se sa kemi shpresuar.
(dashuri nuk eshte te gjesh
njeriun perfekt
por te mesohesh
ta shohesh si te tille)
----------------------------
Prej moralit tė mirė
tė gruas muslimane
ėshtė respektimi i
prindėrve tė burrit,
posaēėrisht kur ata
janė tė moshuar.
Gruaja e devotshme
e respekton familjen e burrit,
prindėrit dhe motrat e tij,
i viziton ata
dhe me kėtė vepėr
gėzon burrin e saj
dhe afrohet tek Allahu.
---------------------------
Shprehja dashurine
gruas tende,
i thuaj shpesh qe e do,
mos i harro ditėt e shėnuara,
si pėr shembull
pėrvjetorin e martesės,
sepse nje harres e tillė
ėshtė njė gabim trashanik
qė i lėndon shumė femrat,
beji nje surprize
qe do ti mbetet
perhere ne kujtese
(gjate dites,
nje shetitje me karroce,
mund te jete nje ide gjeniale.
Ndersa ne mbremje
nje dark romantike
ne nje lokacion te vecante)
---------------------------
Diplomat ėshtė ai burrė
qė kujton gjithmonė
ditėlindjen e njė gruaje,
por s’mban mend kurrė
moshėn e saj !
------------------------
Dashuria eshte dobesia
me fisnike e shpirtit.
Dashuria eshte poezia
e ndjenjave.
Ajo shikon jo me sy,
por me shpirt.
Te dashurosh
do te thote te jetosh.
Dashuria nuk eshte art .
Eshte ndjenja me sublime
qe te ngren lart.
--------------------------
Qendroji prane bashkeshortit e sidomos ne momente te veshtira,perkrahe dhe mbeshtete mos harro se ai eshte njeriu me i rendesishem ne kete bote per ty.
-------------------------------
Psikologėt pohojnė se...
70 – 75 % e divorceve ndodhin pėr shkak tė lidhjeve para martesore. Kjo, pasi njė vajzė qė dikur ka pasur lidhje me njė djalė dhe tashmė ėshtė martuar, bėn krahasime mes djalit qė donte mė parė dhe tė shoqit. Njė krahasim i tillė ėshtė i pavend, pasi ajo krahason tė shoqin qė lodhet gjithė ditėn nė punė, vjen i raskapitur, ka angazhime tė shumta... me njė tė ri i cili nuk kishte asnjė angazhim, gjithmonė e shihje tė qeshur, tė hijshėm, tė zbukuruar, flokėt e lyer me xhel, etj...
Ēdo konflikt dhe mosmarrėveshje me tė shoqin, edhe pse ndoshta pa dashje, ajo e krahason me ēastet e bukura dhe tė lumtura qė kalonte me ish tė dashurin e saj.

Siē e thamė dhe mė sipėr, ky krahasim ėshtė i padrejtė, pasi krahasohet mes njė personi qė ka kushedi sa pėrgjegjėsi, me njė tjetėr pa asnjė pėrgjegjėsi. Gjithėsesi, lidhjet paramartesore ndikojnė negativisht dhe pas martese. Kėshtu fillon tė humbasė dhe dashuria mes kėtij ēifti tė martuar.

E njėjta gjė ndodh dhe me tė riun qė para martese ka njohur katėr pesė vajza, por tani ėshtė martuar me dikė tjetėr. Ai krahason mes gruas sė tij e cila gjithė ditėn i duhet tė gatuajė, pastrojė fėmijėt dhe shtėpinė... dhe vajzės qė njihte dikur, tė bukur, me flokė tė krehur dhe tė mbajtur mirė, e parfumosur, e qeshur... Padyshim qė ky krahasim ėshtė i padrejtė.
-----------------------
Theksoji tė mirat e burrit tėnd Pėrderisa askush nuk ėshtė i pajisur me tė gjitha cilėsitė e mira, theksimi duhet tė bie mbi cilėsitė positive qė i ka burri. Inkurajimi, lavdėrimi dhe mirėnjohja duhet t’i shprehet rregullisht burrit sepse i forcon kėto cilėsi dhe bėn dobi edhe nė paraqitjen e cilėsive tė tjera. Duhet tė bėhen pėrpjekje pėr injorimin e vetive negative, siē ka thėnė Pejgamberi alejhi selam: “Besimtari nuk duhet tė ketė inat kundėr besimtares. Ai mund tė mos e pėlqejė ndonjė veti tė saj, por mund tė gjej diēka tė mirė te ajo qė e kėnaq.” (Muslimi).
-------------------------
Nusja me vjehrren shkonin keq. Aq keq,sa nusja shkon tek farmacisti dhe i kerkon t'i japenje helm qe ta helmonte vjehrren pa e marre vesh njeri.Farmacisti i dha nuses nje pluhur."Kete pluhur hidhja cdo dite nga pak ne gjelle,por mbaje mire muhabetin me vjehrren buzeqeshi dhe sillu mire qe te mos dyshoje njeri".Nusja filloi t'i hidhte nga pak ne gjelle cdo dite nga pluhuri i bardhe dhe filloite sillej mire me vjehrren,te ciles i kishte mbetur vetem nje muaj jete.Pasi kalon nje muaj,vjen perseri tek farmacisti dhe i thote :"Dua kunderhelmin e ketij helmi. Tani vjehrra ime ka ndryshuar.Eshte bere njeri i mire !Shkojme shume mire bashke,nuk mund ta le te vdese".Farmacisti i vjeter i pergjigjet :"Nuk ka nevoje per kunderhelm. Helmi qe te dhashe ty,ishte thjesht kripe".
-------------------------
Pėrdori emrat mė tė mirė pėr gruan/burrin tėnd. Thirre me emrat mė tė dashur dhe largoj nga pėrdorimi emrat tė cilėt ofendojnė dhe e lėndojnė atė!
---------------------------
Ne kete bote per nje burre,nuk ka gje me te bukur, dhe me te cmuar, sesa nje grua e mire,e devoteshme, dhe e sinqerte.
------------------------
Kujdes… kujdes nė xhelozinė dhe qortimet e tepėrta. Shmangu veprimeve tė cilat ndezin xhelozinė e bashkėshortit tėnd dhe i turbullojne idetė e tij. “Kujdes xhelozinė, sepse ajo ėshtė ēelėsi i shkurorėzimit, e kujdes qortimet e tepėrta sepse ajo lind urrejtjen.”
-----------------------
Kujtimet plaken njesoj sic plakemi edhe ne. Por ka disa kujtime qe sado te largeta,nuk do te duken kurre te vjeteruara,nuk do te zhduken kurre..!
-------------------
Tė gjithė kemi lindur
pėr tė qėnė tė rėndėsishėm pėr dikė.
------------------
Nje Mbret e pyet vezirin e tij:
''Kush eshte Mbret ?!''
Veziri iu pergjigj:
''Lartmadheria juaj''.
Mbreti nderhyri:''Jo,Mbret i vertet eshte ai qe as e njohim e as na njeh,qe ka nje shtepi te vogel ne te cilen gjen strehe,te ardhura qe i mjaftojne dhe nje bashkeshorte te mire.
(Profeti a.s ka thene:Po te jesh i kenaqur me ate qe ke,do te jesh njeriu me i pavarur ne bote)
------------------
“Kjo botė dhe ēka gjindet nė tė ėshtė e ēmueshme, kurse gjėja mė e ēmuar nė kėtė botė ėshtė gruaja e devotshme”.
------------------
Mos u marto me nje burre/grua per interesa te kesaj bote sepse nuk ka hajr ne nje martese te tille.Le te jete qellim kryesor devotshmeria dhe dashuria!
---------------
Ata qė besuan dhe bėnė vepra tė mira, Ne do t'i fusim nė xhenet nėn tė cilin burojnė lumenj, ku do tė jenė pėrgjithmonė.
Aty kanė edhe bashkėshorte tė pastra e hije tė mrekullueshme.” (Nisa, 57)
-------------
Femra nuk eshte princesh ne vetvete...
Por me respektin dhe dashurine e mashkullit
ndihet e tille ;)
-------------
Kurre nuk kerkova per dike qe te me jepte yjet e nates, do doja thjesht ti shikonim bashke
-----------
Nje Burre i pakulturar i thote gruas:Mbylle gojen se na ē'mende. Nje Burre i kulturuar i thote:-Zemer, dukesh shume simpatike me gojen mbyllur !
-----------
Mė nė fund u plakėm grua,
siē e sheh dhe vetė
me thinja tė bardha e rrudha
na mbushi kohė e sertė.

Dhe shėtitjet i rralluam
nėpėr dhomė vijmė pėrqark,
dhe nė vend tė tyre shtuam
kollėn dhe kafenė me pak.

Sa mė ka marrė malli, grua
tė zemėrohem qoftė dhe kot,
si dikur atje tek udha
kur tė shihja me njė shok.

Ne kemi vite qė pasqyrėn
e pėrdorim shumė rrallė
se kemi sytė e njėri-tjetrit
fytyrat tona pėr t’i parė.

Ndoc Gjetja - Pleqerishte
-----------------------
“ Njė mashkull ėndėrron
tė gjeje femrėn perfekte
dhe njė femėr ėndėrron
tė gjeje njė mashkull perfekt.
Por harrojnė se Zoti
i krijoi tė dy pėr tė
kompletuar njeri - tjetrin.”
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=