PER NJE MARTESE TE LUMTUR :)
Dhurojani bashkeshortes/it nje histori,keshille,kompliment nga kjo faqe:)

Kuptimi real i të qenurit bashkëshorte

Tė qenurit bashkėshorte e denjė dhe ashtu siē e kėrkon Islami nuk ėshtė edhe punė e lehtė, andaj nė shenjė ndihme pėr tė gjitha motrat tona qofshin ato bashkėshorte apo qė nė tė ardhmen do tė bėhen bashkėshorte do tė ofrojmė disa kėshilla nė mėnyrė qė tu ndihmojmė sadopak pėr tė kryer kėtė mision tė tyre dhe pėr tė arritur kėshtu kėnaqėsinė bashkėshortore e pėrmes saj tė arrijnė edhe kėnaqėsinė e Allahut xh.sh. sepse vetėm nė kėtė mėnyrė do tė kenė jetė tė lumtur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr nė xhenet. 1- Nėse bashkėshorti juaj hynė nė shtėpi dhe ju nuk i leni tė gjitha punėt, nuk nxitoni pėr ta pritur tek dera, nuk i buzėqeshni nė fytyre dhe nuk mundoheni tė ia largoni lodhjen, atėherė ju nuk e keni plotėsuar tė qenurit bashkėshorte... 2- Nėse bashkėshorti juaj ka nevojė tė gjeje dikė qė e pėrkrah, dikė qė ia largon problemet, lodhjen, presionin dhe stresin e ditės, e kėtė nuk e gjen tek ti. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 3- Nėse bashkėshorti juaj nuk hanė nga ushqimi juaj, nėse ai kėtė e bėnė nė restaurante apo kudo qoftė jashtė shtėpisė. Nėse rrobat e tij i pastron pastruesja apo i dėrgon nė vende pėr pastrim dhe kėtė nuk e bėni ju. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 4- Nėse ju nuk kujdeseni pėr higjienėn e tij dhe kėtė ia besoni shėrbėtores, nėse ai ėshtė nė gjendje tė shkoj tė haj ushqim nė restauronte edhe pėrkundėr faktit se duart e kuzhinierit janė pėrplot djersė ndėrsa kėtė nuk e bėnė nga ushqimi juaj. Atėherė ju nuk e keni plotėsuar tė qenit bashkėshorte... 5- Nėse bashkėshorti juaj zėmėrohet, ndėrsa ju kėtė ia ktheni duke e ngritur zėrin, duke ia kthyer njė me dhjetė. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 6- Bashkėshorti pėrballon gjithė presionet e jetės, shpenzimet e saj, pėrkujdeset pėr nevojat e familjes, edukimin dhe shkollimin e fėmijėve, pėrkujdeset pėr punėt e shtėpisė, merret me tė qenit zotė shtėpie edhe pėrkundėr asaj se mendja e tij ėshtė e stėrmbushur me problemet e punės dhe kolegėve, duke jetuar nė njė ambient dhe shoqėri tė vrazhdė ku askush askėnd nuk e mėshiron ėshtė shumė e natyrshme qė ai tė zemėrohet dhe tė bėhet nervoz andaj duhet qė bashkėshortja tė jetė nė gjendje tė e qetėsoi, tė e durojė, tė i flas fjalė tė bukura nėse ai ėshtė i zėmėruar, tė jetė e sjellshme me tė duke e ndihmuar qė ti harrojė problemet e jashtme. Por, nėse ju nuk keni durim, nuk jeni nė gjendje tė i flisni fjalė tė ėmbla pėr ta qetėsuar, atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 7- Nėse uleni pran tij ndėrsa ju kundėrmoni nga era e keqe e djersėve, apo nga era e kuzhinės, apo rrobat tuaja janė tė papastra, apo tė papėrshtatshme pėr ndejėn. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 8- Bashkėshortja duhet tė jetė nė nivelin mė tė lartė tė zbukurimit, rregullimit, veshjes, parfumosjiesė kur tė qėndroi pran bashkėshortit tė saj, e nėse ju kėtė nuk e bėni vetėm atėherė kur tė jeni tė ftuara pėr ndonjė ndejė apo aheng tė ndryshėm. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 9- Nėse ju ia zbuloni sekretet e shtėpisė nėnės tuaj, motrės, shoqes, fqinjės. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 10- Bashkėshortja duhet tė jetė arkė e sekreteve tė bashkėshortit dhe shtėpisė, nuk duhet tė i zbuloje sekretet e shtėpisė pavarėsisht se a janė probleme apo janė ēėshtje personale qė i takojnė jetės bashkėshortore, e nėse ju nuk jeni e tillė? Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 11- Nėse ju e nxitni bashkėshortin tuaj kundėr familjes sė tij, nuk e ndihmoni qė tė e ndihmoje familjen e tij dhe tė ketė mirėsjellje ndaj tyre. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 12- Bashkėshortja duhet me doemos tė ketė mirėsjellje ndaj familjes sė bashkėshortit, duhet tė e ndihmoje bashkėshortin qė tė kryej ēdo obligim qė e ka ndaj nėnės dhe babait tė tij, familjes dhe tė afėrmit e tij, e nėse ju nuk jeni e tillė? Atėherė nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 13- Nėse vije koha e namazit ndėrsa ju nuk e pėrkujtoni pėr namaz, nuk e ndihmoni nė kryerjen e obligimeve ndaj Allahut xh.sh.. Atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 14- Bashkėshortja duhet ta ndihmojė bashkėshortin e saj nė kryerjen e obligimeve ndaj Allahut xh.sh, duhet ta ndihmoje nė largimin nga ndalesat e Allahut xh.sh, nuk duhet assesi tė e ndihmojė nė rėnien nė mėkate, e nėse ju nuk e ndihmoni nė devotshmėri dhe nė pendim tek Allahu xh.sh, atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 15- Nėse bashkėshorti juaj flet, atėherė pėrqendrohuni dhe kushtoja tėrė kujdesin tuaj pėr tė dėgjuar se ēka flet, sepse nėse ai flet ndėrsa ju e keni mendjen tek ndonjė gjė tjetėr siē ėshtė mobili, kompjuteri, TV-ja, dhe nuk ia kushtoni vėmendjen atij atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... 16- Bashkėshortja duhet me doemos tė e bėjė bashkėshortin e saj tė ndiej se tėrė vėmendja dhe pėrqendrimi juaj ėshtė nė tė dėgjuarit e fjalėve tė tij, e nėse ju nuk e bėni kėtė atėherė ju nuk e keni kryer obligimin e tė qenit bashkėshorte... Nėse bashkėshortja e merr kryerjen e obligimit tė saj si bashkėshorte si njė adhurim ndaj Allahut xh,sh dhe si njė mundėsi pėr tė arritur kėnaqėsinė e Allahut nėpėrmjet kėnaqėsisė sė bashkėshortit atėherė padyshim se Allahu xh,sh do tė jetė nė anėn e saj, do ta ndihmojė atė dhe vetėm kėshtu do tė arrijė qė nė kėtė botė tė kenė jetė tė lumtur bashkėshortore por edhe nė botėn tjetėr tė jenė me lejen e Allahut prej bashkėshortėve tė xhenetit. Artan Musliu
'' Dhe një prej shenjave të Tij është që prej jush krijoi për ju bashkëshortet tuaja, që të qetësoheni pranë tyre, duke vënë ndërmjet jush dashuri dhe mëshirë. Me të vërtetë, në këtë ka shenja, për njerëzit që mendojnë."(Kur'an) This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free